Matematik Test Çöz

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf matematik  testlerine ulaşmak için istediğiniz sınıfı seçmeniz yeterlidir.  Sınıfı seçtikten sonra  üniteyi seçip onlarca online test çözebilirsiniz. Her testte verdiğiniz cevapların doğruluğunu ve yanlışlığını anlık olarak görüp test sonrası genel derecenizi diğer testte giren öğrenciler ile karşılaştırabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Matematik dersi evrenseldir.  İnsanlar tarafından oluşturulan bir yapıdır. Oluşturulan bu yapıların her biri birbiri ile ilişkilidir. Öğrenciler günlük hayatlarında karşılaştıkları problem durumlarını direk matematiksel işlemleri kullanarak çözmeseler bile problem durumunun çözümünde doğru karar verebilmeleri için de gerekli ve önemlidir.

İlkokul 1. Sınıftan 8. Sınıfa kadar okutulan matematik dersi temel derslerden biridir. Öğrenciler haftada ortalama dört saat matematik dersi görürler. MEB in yayınladığı Matematik programının her sınıf artışında gelişen kendi içinde tamamlayıcı sarmal bir yapısı vardır. Matematik dersinde, öğrencilere sunulan kavramları ne kadar öğrendiğini ölçmek ve genel matematik başarısını değerlendirmek için matematik testi çözmeleri istenir. Ders başarısının belirlendiği matematik dersi yazılı sınavlarında çoktan seçmeli Matematik testi soruları çoğunluktadır. Bu test sorularını çözebilmek için zamanı iyi kullanmak, soruları doğru okumak, istenen önermeyi tam anlamak ve işlemleri hatasız yapmak gerekir.  

Matematik testi çözmenin öğrencilere sağladığı faydaları aşağıda belirtelim.

Öğrenci farklı tipte sorular ile karşılaşır. Sonrasında benzer sorular karşısına çıktığında uzmanlaşmış olduğu çözüm yolunu kullanarak hızla sonuca ulaşabilir.

Test çözme süresi, öğrenci benzer matematik test soruları çözdükçe kısalır. Pratiklik ve matematik konuları üzerindeki konu hakimiyeti artar.

  1. sınıf sonunda girilen Liselere geçiş sınavı olan LGS sınavında yirmi tane matematik sorusu yer almaktadır. Bu soruların her biri üst düzey becerileri ölçmek için kullanılır. LGS puanına etkisi diğer derslerden fazladır. Şöyle ki üç tane doğru matematik testi sorusu, on tane doğru ingilizce sorusunun toplam puanından fazla olabilmektedir. Sadece 8. Sınıfta yapılacak çalışmalar istenilen başarıya ulaşmak için yeterli olmayacaktır. Matematik testlerinde önceki senelerde elde edilen deneyim ve çalışmalar istenilen başarıya ulaşmada belirleyici olmaktadır. 8. Sınıfa kadar gelinen süreçte matematik dersinde tam ve eksiksiz öğrenme gerçekleşmelidir.

Öğrencilerin farklı düşünebilme yeteneğine sahip olması hazırlanan MEB müfredatının ve 21. Yüzyıl becerilerinin temel amacıdır. Matematik dersi olayların kendileriyle değil, aralarındaki ilişkilerle ilgilenir. Bu ilişkilerin birden çok disiplini kapsayacak biçimde yapılması, matematik dersini birçok alan ile ilişkilendirir. Fen bilimleri, müzik, resim, ekonomi ve sağlık gibi alanlar da matematiği kapsayan noktalar bulunmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu