Türkçe Testi

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe testlerine ulaşmak için istediğiniz sınıfı seçmeniz yeterlidir.  Sınıfı seçtikten sonra  üniteyi seçip onlarca online test çözebilirsiniz. Her testte verdiğiniz cevapların doğruluğunu ve yanlışlığını anlık olarak görüp test sonrası genel derecenizi diğer testte giren öğrenciler ile karşılaştırabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Türkçe testlerinde yer alan sorular genelde pek dikkate alınmaz. Herkes çözebiliyor bende çözebilirim şeklindeki düşünce ile ikinci plana atılır. Oysaki Türkçe test soruları LGS sınavında 20 adettir. Bir Türkçe sorusunun değeri her sene değişmekle beraber Matematik dersi test sorularından sonra en fazla LGS puanına etkileyen puana sahiptir. 19 Türkçe sorusu yapma ile 15 Türkçe sorusu yapmak arasında oluşan 4 soru öğrencinin yerleşebildiği liseyi direk etkiler.

Dilbilgisine ait ana kavramlar tam anlaşılmadan bu test sorularını çözmemek gerekir. Sonrasında her bölüme kavramları pekiştiren kolaydan zora dilbilgisi test soruları çözmek sizi başarıya taşıyacaktır.  Dilbilgisi soruları Türkçe testindeki diğer sorulara göre çalışılınca daha kolay çözülebilir niteliktedir.

Bu tür sorular genelde size göre değil, soru kökünde ifade edilen bilgiler dikkate alınarak çözülür. Verilen paragraftaki giriş, sonuç ve ana düşünceyi ifade eden detaylar dikkat edilmelidir. Soruyu doğru okumak ve anlamak sizi doğru cevaba taşır. Önemli sözcükleri tespit edip altını çizmek önemlidir. Örneğin değildir, her zaman olabilir, olamaz, vardır, ulaşılabilir gibi sözcüklere dikkat etmek gerekir.

Uzun ve anlamakta zorluk çektiğiniz bir soru ile karşılaşırsanız hemen bu soruyu geçiniz. Bu sayede zaman kazanır, moralinizi yüksek tutarsınız. Sonrasında bu sorulara gelerek çözmek daha kolaydır. Sınavda sadece soruyu yapıp yapamadığınız değil bu kadar soruyu ne kadar sürede yapabildiğiniz de ölçülür. Soru ile inatlaşmak size sadece zaman kaybettirir. Paragraflarla ilgili sorularda düşünceler arasındaki bağlantıları görebilme kabiliyetini geliştirme sizi doğru cevaba götürür. Önce soru kökünü, sonra paragrafı okumak zaman kazandırıp ve anlama kolaylığı sağlar.  Paragraf soruları her ne kadar soru uzun olsa da cevabı içinde olan kolay sorulardır. Seçenekler arasından yanlışları elemek doğru seçenekler üzerine yoğunlaşmak işinizi çok kolaylaştırır. Türkçe test sorularını okurken noktalama işaretlerine dikkat ederek okumak metni doğru anlamanızı sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki Türkçe dersinde en çok sorulan test soruları paragraf bilgisi içermektedir.

Kitap okuma alışkanlığını ilkokuldan itibaren edinen ve düzenli kitap okuyan öğrenciler Türkçe test sorularını çözerken çok avantalıdır. Okunan kitapların içinde bulunduğu kelime, kavram, betimleme gibi özellikler elde edilen kazanımları arttırır. Günlük kelimeler ile yazılmış kitaplar böyle olmayanlara göre daha az fayda sağlar. Doğru teknikler kullanılarak yapılan hızlı ve anlamlı okumanın da çok büyük avantajları vardır. 5. Sınıftan itibaren Türkçe dersi paragraf kitaplarından düzenli soru çözmek de kitap okumak kadar faydalıdır. Eğer dikkatiniz çabuk dağılan biriyseniz Türkçe test sorularından başlamanız gerekir. Tabi bunu öncesinde girdiğiniz deneme sınavlarında deneyimleyerek belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu