Fen Bilimleri Testleri Çöz

3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf Fen Bilimleri testlerine ulaşmak için istediğiniz sınıfı seçmeniz yeterlidir.  Sınıfı seçtikten sonra  üniteyi seçip onlarca online test çözebilirsiniz. Her testte verdiğiniz cevapların doğruluğunu ve yanlışlığını anlık olarak görüp test sonrası genel derecenizi diğer testte giren öğrenciler ile karşılaştırabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Fen bilimleri dersi, öğrencilerin bilime olan ilgisini arttırır. Bu sayede öğrenci çevresinde olup bitenleri anlar, doğayı sever.  Çevremizde olup bitenler, uzayda, canlılarda, Dünyada, maddelerde ve enerjide meydana gelen değişim ve durumlardır.

Fen bilimleri testlerinin kapsamı müfredat ve ders kitabı ile sınırlanmıştır. Fen bilimleri dersinde MEB’in belirlediği müfredatta hedeflenen davranış ve gelişmelerin ne düzeyde gerçekleştiğini belirlemek amacı ile fen bilimleri testleri kullanılır. Bu testler sayesinde öğrenciler öğrendikleri konuları yapılandırması, ilişkilendirmesi ve eksik öğrendikleri konuları belirlemesi amaçlanır.

Uzay kapsamlı fen bilimleri testlerinde; Güneş, Dünya ve Ay, Güneş sistemi yer alır.

Canlılar dünyası kapsamlı fen bilimleri testlerinde; canlıların çeşitliliği, çoğalması, büyümesi, gelişmesi, insan ve çevre, vücudumuzdaki sistemler yer alır.

Dünya ile ilgili fen bilimleri testlerinde; kuvvetin ölçülmesi, kuvvet ve hareket ve sürtünme, Dünya’nın katmanları ve özellikleri yer alır.

Madde değişimi ile ilgili fen bilimleri testlerinde; madde, maddenin özellikleri, etkileri ve oluşumu yer alır.

Enerjide meydana gelen değişim ile ilgili fen bilimleri testlerinde; ışığın yayılması, elektrik devre elemanları, ısı ve ses gibi pek çok konu yer alır.

Öğrenciler fen bilimleri testleri çözerek, kavram yanılgılarını ve eksik öğrenilen konularını tespit eder. Kütle ve ağırlık, ısı ve sıcaklık, buharlaşma ve kaynama gibi kavramlar arasındaki farklar öğrenciler tarafından karıştırılmaktadır. Bu kavramların farklılıkları Fen bilimleri çoktan seçmeli testler ile belirgin hale getirilip anlamlı ve kalıcı öğrenme sağlanır. Belirli bir düzeye gelince zaman tutularak soru çözülmeye başlanmalıdır. 8. Sınıfta liselere geçiş için yapılan LGS fen bilimleri sınavında her soruya yaklaşık 2 dakika zaman verilmektedir. Sınav sırasında turlama yöntemi kullanılacağı düşünülerek her soruyu 1,5 dakikada çözebilme hızına ulaşılması beklenir.

3, 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarda görülen fen bilimleri dersinde eğitim öğretim dönemlerinde iki adet yazılı sınav uygulanır. Yazılı sınavda çoktan seçmeli testler ile öğretmenler öğrenci durumlarını kolayca belirler.  Fen bilimleri testlerini çözerken sorunun ne istediği tam olarak anlaşılmalıdır. Deney, tablo ve grafik, bağımlı ve bağımsız değişken soruları üst düzey becerileri tespit etmek için hazırlanır. Yeni nesil sorular hazırlanırken genelde bu soru kalıpları kullanılır. Bilgiye dayalı sorular yeni nesil olarak kabul edilmez. Bu tür sorular genelde giriş soruları olarak kullanılır. Öğrencilerin fen bilimleri testlerinde başarılarını arttırmaları için kazanım testlerini çözdükten sonra yeni nesil soruları çözmeleri uygun olacaktır. Fen bilimleri müfredatı sarmal bir yapıya sahiptir. Örneğin 5. Sınıf fen bilimlerinde görülen ısı ve sıcaklık konuları 8. Sınıf ısı ve sıcaklık konularının temelini oluşturur.

MEB her sınıf düzeyinde cevap anahtarlı ve birden fazla fasikül çalışma kağıtları yayınlamaktadır. Bu dokümanlar Pdf olarak indirilip kullanılabilir. İçerisinde doğu yanlış, boşluk doldurma, eşleştirme ve test soruları yer almaktadır. Tüm bu eğitim içerikleri kolaydan zora doğru sıralanmıştır. Google de meb fasikül diye aratılarak ders ve ünite seçimi yapılıp Pdf olarak indirilebilir. Cevap anahtarları dokümanların sonunda yer almaktadır.

MEB müfredatı ve kazanımlar dikkate alınmıştır. Sorular kolaydan zora, cevap anahtarlı, çözümlü, ünite ve konu kapsamlıdır. Her soruya ait kendi cevabınızı işaretleyince, sorunun doğru cevabını hemen görebilirsiniz. Sınav bitiminde, sınava giren öğrenciler ile sınav başarı durumunuzu karşılaştırabilirsiniz.

Fen Bilimleri yazılı sınavlarında öğrencilerin yüksek not almaları için aşağıda sınıf ve ünite seviyesine göre hazırlanan cevaplı ve çözümlü testleri çözmeleri faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu